фестивал на клубовете за народни хора в Община Нови пазар

17 състава с над 240 участници се включиха в Девети национален фестивал на клубовете за народни хора „Автентични ритми”. Те бяха от общините Шумен, Варна, Провадия, Суворово, Дългопол, Велики Преслав, Нови пазар, Каспичан и Ветрино.

В първа категория танцовите групи изпълниха по две автентични хора, като едното от тях задължително трябвашe да бъде от Североизточна България. Във втора категория съставите представиха по едно хоро в разработка по преценка на ръководителя, от която и да е етнографска област.

Абонамент за новините в Google

По време на прехода между двете категории публиката се наслади на изпълнението на народна музика на Еда Сюлейман от клас народно пеене с ръководител Ралица Райчева към НЧ „Христо Ботев-1872“.

След изпълненията се проведе и хоротека.

Основната цел на фестивала е популяризиране, запазване и развитие на българския танцов фолклор, чрез предоставяне на възможност за изява на групи от цялата страна и създаване условия за широк културен обмен.

По традиция фестивалът се провежда всяка втора събота на месец октомври по време на Дните на града. Организатори са Община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев-1872”. Спонсорите са Фирма НОВО СТЪКЛО ЕАД, Фирма “РуБо”, “СПРИНГ ФОРС“ ООД – изворна вода “КИТКА“.

За апетита на присъствалите се погрижи известният готвач Ангел Ангелов, който приготви чорбаджийски боб с пушено свинско в своя „Юнашки тиган“.

УЧАСТНИЦИ ВЪВ ФЕСТИВАЛА

ПЪРВА КАТЕГОРИЯ – АВТЕНТИЧНИ ХОРА

Танцова формация “Темпо“ – НЧ “Христо Ботев – 1872“
гр. Нови пазар
Ръководител: Тодор Ганчев

Клуб за народни танци “Мадара“ – НЧ “Просвета – 1908“
с.Мадара
Ръководител: Тодор Ганчев

Клуб за народни хора “Феникс“ – гр. Шумен
Ръководител: Милко Динев

Детска танцова група „Шевица” – гр. Девня
Ръководител: Дарина Кирилова

ПРОЧЕТИ
Осъдиха банкова служителка от Варна, присвоила 440 000 лева  

Танцова формация “Еньовска магия“ –
НЧ “Васил Левски – 1895“ с.Енево, общ. Нови пазар
Ръководител: Тодор Ганчев

Клуб за народни танци “Ритми“ –
НЧ “Н.Й. Вапцаров – 1896“ гр. Дългопол
Ръководител: Славка Николова

Клуб за народни хора “Ветринско настроение“ –
НЧ “Просвета – 1905“ с.Ветрино
Ръководител: Тодор Ганчев

Клуб за народни танци „Веселото хоро” – гр. Велики Преслав
Ръководител: Нина Денева

Танцов състав “Здравец“ – НЧ “Светлина – 1904“ с.Белоградец,
общ.Ветрино, обл.Варна
Ръководител: Тодор Ганчев

Клуб за народни хора „Хоп – троп”- гр. Провадия
Ръководител: Мануел Генчев

Фолклорна формация “Омая” – НЧ “Асен Златаров – 1872“
кв.Дивдядово, гр. Шумен
Ръководител: Димитрина Узунова

Танцов клуб “Добрина“ – НЧ „Васил Левски – 1901 с.Добрина,
общ.Провадия
Ръководител: Тодор Ганчев

Клуб за народни хора „Магията на фолклора” –
НЧ ”Пробуда – 1958” гр. Шумен
Ръководител: Димитрина Узунова

Танцов състав „Каспичанско настроение” –
НЧ “Пробуда – 1928“ гр. Каспичан
Ръководител: Тодор Ганчев

ВТОРИ КАТЕГОРИЯ – ХОРА С ХОРЕОГРАФСКА РАЗРАБОТКА

Танцова формация “Темпо“ – НЧ “Христо Ботев – 1872“
гр. Нови пазар
Ръководител: Тодор Ганчев

Клуб Детска танцова група „Шевица” – гр. Девня
Ръководител: Дарина Кирилова

Юношеска школа към Ансамбъл за народни песни и танци
“Слънце“ – НЧ “Пробуда-1896“ гр. Суворово
Ръководители: Димо и Калина Александрови

Клуб за народни танци “Ритми“ –
НЧ “Н.Й. Вапцаров – 1896“ гр. Дългопол
Ръководител: Славка Николова

Клуб за народни танци „Веселото хоро” – гр. Велики Преслав
Ръководител: Нина Денева

Танцов ансамбъл “Надиграй ме“ – гр. Варна, кв. Галата
Ръководител: Диляна Василева

Клуб по български танци „Настроение” – гр. Варна
Ръководител: Дарина Кирилова

Абонамент за новините в Telegram